GARDRÓB
Alapvetően, a lakásunk minden helyiségének berendezésekor azonos alapszempontokat kell figyelembe vennünk, az adott tér paramétereinek figyelembe vételével.
A cél mindenhol a PRAKTIKUM és ESZTÉTIKUM megfelelő ötvözése, az adott tér legjobb kihasználása.
Nézzük most ezeket a szempontokat a gardrób helyiség szempontjából.
A gardrób szekrény legfontosabb funkciója a tárolás. A helyiség méretétől függően a ruhákon kívül számos egyéb dolog találhat helyet itt. Maximális térkihasználás, ésszerű és kényelmes tárolás.
PRAKTIKUM
Legmegfelelőbb tárolás, ésszerű elrendezés, a belső kiegészítők megfelelő méretre gyártva.
Kérdések amiket fel kell tennünk:
* a ruhákon kívül egyéb dolgot is szeretnénk-e itt tárolni?
* mire milyen gyakran van szükségünk?
* mit, hogyan szeretünk tárolni?
A kérdésekre válaszolva elkezd kirajzolódni, a gardróbunk terve. Egy olyan gardrób amelyben minden olyan dolognak helye van amit csak bele szeretnénk rakni. Ha elég nagy az adott hely - a falnyílás vagy akár egy egész szoba - a ruhákon kívül számos egyéb dolog (pl.: bőröndök, pótágyneműk, porszívó, háztartási létra, vasalódeszka, stb.) tárhelye lehet a gardróbszekrény vagy gardrób helyiség.
A következő szempont a gardróbot használó személyek száma és mindennapos öltözködési szokásai. Általában az embernek a munkahelye, a napi tevékenysége határozza meg, hogy milyen ruhákat visel a mindennapokban. Kézenfekvő, hogy a leggyakrabban használt ruhák kerüljenek a legkönnyebben hozzáférhető helyre, a legmegfelelőbben tárolva. Figyelembe kell venni, hogy hogyan szeretjük eltenni a ruháinkat, hajtogatva, akasztva esetleg fiókokban, kosarakban tárolva. A polcok szélességének meghatározásakor nagyon fontos, hogy a saját hajtogatási szokásainkat vegyük alapul. A polcokat nem minden esetben érdemes kisebb egységekre bontani, ha összehajtogatott ruhadarab méreteit figyelembe vesszük, akkor rögtön kiderül, hogy kell-e osztás vagy nem.
Egy gyakorlati példa:
Egy széles polcot amin elfér három kupac ruha egymás mellett, ne osszunk két részre, mert így a három hely kétszer másfél helyre csökken, így a két fél helyet semmire nem tudjuk használni, míg osztás nélkül az egész szélesség rendelkezésünkre áll. Maximális térkihasználás!
Az akasztórúdon elhelyezett ruhák a szekrény előtt állva kényelmesen elérhetők legyenek. A felső részbe is lehet akasztó tenni, azon a rúdon azonban a ritkábban használt ruhákat érdemes tárolni, hogy ne kelljen napi szinten lépcsőzni vagy létrázni érte. Ha minden nap hozzá kell férnünk a felső akasztós részhez, abban az esetben érdemes ruhaliftet tervezni a szekrénybe.
A fiókok, kosarak, az apróbb dolgok, pl.: fehérneműk tárolására alkalmasak. De a speciálisan kialakított fakkos beosztású fiókokban akár, órát, ékszert vagy öveket is tárolhatunk.
Belső kiegészítők választéka:
- polc (fixre szerelt vagy mobil polcok)
- kihúzható polc
- akasztórúd
- kihúzható vállfatartó (kis mélységű szekrényekbe)
- ruhalift
- fiók
- drótfonatú kosár
- kihúzható nadrágtartó
- kihúzható nyakkendőakasztó
- króm öv- és nyakkendőtartó
- porszívócső tartó
TECHNIKAI TANÁCSOK
a szekrénybe kézmagasságba és kényelmesen elérhető helyre tegyük a naponta használt ruhákat és tárgyakat. A felső részbe (ahol érdemes esetleg nagyobb teret hagyni, magasabb és szélesebb polcközöket is) a ritkán használt dolgokat tenni, pl. bőrönd, hálózsák, karácsonyfadísz stb. vagy a téli nyári ruhatárat cserélgetni. Ha hajtogatva szeretjük tárolni a ruháinkat akkor a polcos rész legyen nagyobb felületen, ha akasztani akkor több akasztó rudat tervezzünk a szekrénybe.
TECNIKAI KÉRDÉSEK
A belső kialakítás szerves része a szekrény technikai felépítése, így a belső elrendezés megtervezésekor elengedhetetlen néhány szempontot erről az oldalról is figyelembe venni. A szekrény technikai felépítése a helyiség tulajdonságaitól függ. Készülhet padlótól plafonig, faltól falig, egyik oldalával falon másikkal szabadon vagy akár teljesen különálló szekrényként is.
A belső rész kialakítását a fent már felsorolt szempontok szerint alakítjuk ki. A külső részen többféle ajtótípus közül választhatunk, mint nyíló ajtók, tolóajtó, csuklós ajtó. Az ajtó típusa meghatározza a belső szerkezet kialakítását. Míg nyíló ajtós szekrénynél feltétel a komplett szekrénytest, hogy a szekrénynek legyen alja, teteje és hátfala is, addig a tolóajtósszekrénynél nem. Mivel a nyíló ajtók nyitásával zárásával, minden alkalommal mozgatva van a szekrénytest is, addig a tolóajtónál a szekrénybelsőt semmilyen behatás nem éri, mert a tolóajtósínek a szekrény előtt futnak, így gyakorlatilag nem érintkeznek közvetlenül a szekrénnyel. Ez lehetővé teszi egy könnyített szerkezet kialakítását, ezzel anyagot és így pénzt is spórolunk mindezt úgy, hogy nem megy a minőség rovására. A szekrény több ponton (falhoz, plafonhoz) rögzítve van, és így is kifogástalan minőségű és szilárdságú szekrénybelsőt kapunk.
ESZTÉTIKUM
harmonizáló színek, egymással jól passzoló felületek
Kérdések amiket fel kell tennünk:
- milyen színeket használjunk?
- milyen stílusú a helyiség ahova a gardrób kerül?
A szín kiválasztásakor attól függően, hogy gardróbszekrényről vagy egy teljes gardrób helyiségről van szó, különböző szempontokat kell figyelembe venni. Ha gardróbszekrényt készíttetünk, akkor az adott helyiség már meglévő bútoraihoz, a padlóhoz a nyílászáróhoz is igazodnunk kell, hogy stílusban és árnyalatokban is harmonizáljanak a felületek. A gardrób helyiséggel kicsit könnyebb dolgunk van, mert ott egyéb berendezési tárgyak nem dominálnak így gyakorlatilag csak a padló és nyílászárók színét, anyagát kell figyelembe venni.
A fal színéhez való igazodáskor azt a tényt vegyük figyelembe, hogy a falak színét az ember gyakrabban változtatja mint a szekrény vagy a padló színét így ne a falak színe legyen a fő szempont a szekrény színének megválasztásakor.
Felhasználható anyagok gardrób készítésekor:
Korpusz:
laminált faforgácslap, furnér, festett MDF.
Front:
laminált faforgácslap, furnér, MDF, fa, üveg, perfetti lemez, fém perforált lemez, apácarács, nádszövet, bambusz, műbőr, tapéta.